Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Dentystyczny

Stomatologia Chorzów

Jakie są typy próchnicy?


Próchnicę można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od miejsca występowania oraz przebiegu ? wyróżniamy:

1. Próchnicę kwitnącą ? s

Dla pacjentów - przygotuj sie do wizyty u dentysty - Dentystyczny Stomatologia Chorzów
zybko postępująca próchnica, obejmująca w krótkim czasie wiele zębów. W wielu przypadkach dotyczy powierzchni zębów wolnych od próchnicy. Można ją stwierdzić u osób ze zmniejszonym wydzielaniem śliny, bądź u młodych ludzi spożywających często kariogenne produkty.

2. Próchnicę wczesną ? pojawia się na zębach mlecznych w niedługim czasie od momentu ich wyrznięcia. Najczęściej dotyczy zębów siecznych szczęki, a następnie rozwija się dalej i atakuje kolejne grupy zębów. Powstaje na powierzchniach wargowych w okolicy szyjki zęba, czyli tuż przy dziąśle. Charakteryzuje się bardzo szybkim przebiegiem, w wyniku którego dochodzi do zniszczenia dużej powierzchni zębów w krótkim czasie.

3. Próchnicę butelkową ? jest jedną z odmian próchnicy wczesnej. Przyczyną jest przedłużone karmienie butelką dziecka, szczególnie jeśli są to pokarmy sztucznie dosładzane. Mają one zazwyczaj papkowatą konsystencję, co powoduje przyklejanie się resztek do słabo zmineralizowanych zębów w miejscu przylegania smoczka. W bardzo szybkim czasie powstają tam ubytki próchnicowe.

4. Próchnicę ostrą ? występuje gdy atak bakteryjny jest dominujący nad procesami obronnymi zęba. Najczęściej dotyka osoby młode, gdyż kanaliki zębinowe są u nich znacznie szersze niż u dorosłych, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona wtedy kolor jasny i miękką, mazistą konsystencję.

5. Próchnicę przewlekłą ? występuje najczęściej u osób dorosłych i starszych. Jej postępowanie jest wolniejsze niż próchnicy ostrej, co związane jest z fizjologicznymi mechanizmami obronnymi, jak odkładanie się zębiny wtórnej obronnej. Kanaliki zębinowe z wiekiem stają się coraz węższe, co również zapobiega szybkiemu rozwojowi próchnicy. Przybiera ona ciemny kolor i dosyć twardą konsystencję.

6. Próchnicę wtórna ? powstaje wokół wcześniej założonego wypełnienia. Przyczyną mogą być błędy podczas opracowywania ubytku, jakość materiału do wypełnienia, brak szczelności brzeżnej wypełniania, bądź odłamanie jego brzegu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3chnica_z%C4%99b%C3%B3w


Implanty zębów

Jedną z najpopularniejszych dziedzin stomatologii estetycznej są implanty. Ich wstawianie jest bardzo istotne dla pacjentów z nieestetycznym uzębieniem. Co prawda czasem może okazać się, że wstawianie zębów w miejsce poprzednio usuniętego uzębienia jest dość skomplikowane, jednak jest to bardzo popularna usługa stomatologiczna. Istnieją możliwości wstawienia tylko części uzębienia na przykład w przypadku częściowych ubytków. Wiele osób, szczególnie w bardziej zaawansowanym wieku decyduje się na protezę wyjmowaną i wtedy implantów musi być więcej. Dla wielu osób protezy zębowe to jedyna możliwość uzyskania pięknego uśmiechu.

Chociaż wiele osób obawia się wizyt u stomatologa głównie ze względu na możliwość bolesnych dolegliwości podczas samej wizyty, to jednak nie brakuje ludzi unikających wizyt dentystycznych ze względu na możliwości powikłań już po zabiegu. W przypadku standardowego leczenia ubytków w zębach oczywiście takie powikłania zdarzają się bardzo rzadko, jednak jeśli chodzi o bardziej skomplikowane zabiegi sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Istnieje bowiem wiele możliwości wystąpienia powikłań nie tylko po takich zabiegach dentystycznych, jak operacyjne usuwanie zęba, ale także między innymi w przypadku zakładania implantów i innych podobnych zabiegów.


Cukier szkodliwy dla zębów

Uważajmy na spożycie cukru! To naprawdę ważne uwaga. Nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać - niestety nie wystarczy po prostu nie słodzić, ponieważ cukier znajduje się w bardzo wielu produktach przetworzonych. Bardzo często nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. To, że jest w napojach i sokach owocowych, to raczej już wiemy.

Niestety - możemy go znaleźć w mniej oczywistych produktach, takich jak gotowe sosy do makaronu, zupki w proszku, nawet wędliny. Cukier nie tylko jest odpowiedzialny na nadwagę i cukrzycę, ale również jest tym czynnikiem, który powoduje próchnicę. Poza tym możemy go wykluczyć z diety całkowicie - nie jest do niczego potrzebny (nie mówię tutaj o całej grupie węglowodanów, tylko o białym cukrze!). Jeżeli lubimy słodki smak, spróbujmy wykorzystać stewię - jest naturalna, nie ma żadnych kalorii i nie zepsuje naszych zębów.



© 2019 http://dentystyczny.revolver.olsztyn.pl/